Malt profil NEIPA
25 indlæg
• Side 2 af 2 • 1, 2
Re: Malt profil NEIPAOkay tænker bare at det jo er valset i forvejen
Re: Malt profil NEIPAJeg syntes at selv om de er trykker flade så var de ikke "knækket/åbenet" nok til jeg vil mene de bidraget mest muligt. Derfor valgte jeg og køre dem gennem valsen sammen med alt malten.
Men man skal nok ha styr på sin mæsking da det kan give stuck mash.
/Thomas
Re: Malt profil NEIPAJeg bestille nogle og ser på dem:) tak for hjælpen
Re: Malt profil NEIPAHej @Mikle,
Jeg vil også prøve en NEIPA og leder efter gode tips - så hvordan er din blevet? *--------------------------------------------------------*
"Öl är hälsa - hälsa ofta" - som de siger hinsidan ;-)
Re: Malt profil NEIPAHej Michael,
Har ikke selv prøvet neipa, men ilt ef jo dens fjende nummer et, hvilket Jf denne artikel allerede starter ved om man vælger flaked eller malted. Bare et hint https://beermaverick.com/how-to-reduce- ... hazy-ipas/ Vh. Kenneth
Re: Malt profil NEIPATak Kenneth,
God artikel - så er det jo godt at jeg netop er ved at få gang i fad-løsningen :-) *--------------------------------------------------------*
"Öl är hälsa - hälsa ofta" - som de siger hinsidan ;-)
Re: Malt profil NEIPA20 til 30% havregryn og resten pilsner malt, det er helt godt :)
Sendt fra min IN2013 med Tapatalk
Re: Malt profil NEIPAJeg prøvede opskriften som henvist til, men med 70 % pale ale, 20 % wheat malt og 10 % havregryn.
Det er første gang at det har taget en lille halv time for mig at sparge, så man må sige at hveden og havregrynene har vist sit værd ;) I alt 7,4 kg. Gæret under tryk med tormod kveik. Kogehumle mandarina bavaria 10 g. Tørhumle Sabroe 100 g Gæret i 3 dage og humle i. Tørhumlet i 3 dage - og i dag(!) skal jeg coldcrashe og så kan jeg smage i morgen. Glæder mig. Den bliver hazy, det er der ingen tvivl om. Og farven kommer også. Konen sagde til mig da hun havde set gærtanken efter et døgn i gærskab: "Det dér kan du godt glemme, Det ligner lo**!!!" Hun blev klogere. "De ej poeter ere, der kun drikke vand"
- Ludvig Holberg
Re: Malt profil NEIPA
Dejlig! Frugtig, lækker. Nu skal den på fad men har ikke haft tiden til det. Men lækker, det er den. Problemet er bare, at du ikke smager alkoholen. Så den kommer snigende... "De ej poeter ere, der kun drikke vand"
- Ludvig Holberg
25 indlæg
• Side 2 af 2 • 1, 2
Tilbage til Generelt om brygning Hvem er onlineBrugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte og 12 gæster |